Archbishop Ron

Archbishop Ron grew up in Montreal, Quebec,  where he attended primary and secondary school. He graduated from McGill  University with a B.Th. He was ordained deacon on May 17, 1981, and Priest on  November 1, 1981, both in the Diocese of Central Newfoundland. He served as rector of the Parishes of Twillingate  (Twillingate, Newfoundland), Smith’s Sound (Clarenville, Newfoundland), Trinity  Church Sydney Mines with St. Peter & St. John Baddeck (Cape Breton, Nova  Scotia) and St. John the Evangelist (Lower Sackville, Nova Scotia). He has also ministered as a Regional Dean and an Archdeacon.

Over the years he has particularly enjoyed children’s and youth ministry, congregational development and facilitating lay and clergy team ministry.

He was elected Suffragan Bishop on May 23, 2008, and consecrated on June 29, 2008.

Archbishop Ron was elected Coadjutor Bishop on November 22, 2013, to succeed the Rt. Rev. Sue Moxley at her retirement on March 31st, 2014.  He was installed as Diocesan Bishop of the Diocese of Nova Scotia and Prince Edward Island on May 6, 2014.  He was elected Metropolitan of the Ecclesiastical Province of Canada in May 2017, to succeed Archbishop Percy Coffin at his retirement.

The Most Reverend Ron Cutler
Archbishop of Nova Scotia and Prince Edward Island
Metropolitan of the Ecclesiastical Province of Canada
1340 Cathedral Lane, Halifax, NS  B3H 2Z1
Telephone: 902-420-0717, ext. 1168                           Fax: 902-425-0717

updated  9 August 2017


    print the page